Think Pro MAG

Akustyka
Przestrzeń "akustycznie pozytywna"

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęcamy zagadnieniu komfortu akustycznego w miejscu pracy. Chcemy pracować w środowiskach "akustycznie pozytywnych".
Pracownicy wysoko cenią sobie  rozwiązania zapewniające odpowiednie natężenie hałasu, a inwestorzy urządzają biura z myślą o komforcie akustycznym.
Specjalnie dla nas akustyk Marcin Zastawinik  odpowiedział na kilka pytań z zakresu akustyki.

Czytaj więcej
Zdrowie
Bieganie - jak zacząć? Piotr Modzelewski dzieli się poradami dla początkujących biegaczy.

Biegać każdy może. Tylko jak zacząć? Specjalnie dla nas Piotr Modzelewski - pasjonat biegania, organizator Biegu Lwa dzieli się poradami dla początkujących biegaczy. BALMA: Czy trzeba mieć talent do biegania? Czy biegać każdy może?

Piotr Modzelewski: Talent trzeba mieć żeby „zrobić” wynik. Obserwuję początkujących biegaczy, którzy po roku treningów biegają półmaraton w 1:25. Jednak to są wyjątki. Żeby biegać lub uprawiać jogging wystarczą chęci i siła woli bo początki są dość trudne. Każdy miewa kryzysy i z bieganiem jest tak samo. Trzeba się wtedy przełamać i dalej już jest tylko z górki. Jeśli jednak ktoś ma nadwagę polecam na początek dietę połączoną z nordic walking. Warto zadbać o stawy bo przeciążenia mogą je trwale uszkodzić. Proszę wyobrazić sobie, że staw biodrowy pracuje w osi poziomej, a nacisk na niego jest pionowy, w dodatku zwielokrotniony uderzeniem nogi o podłoże.


Czytaj więcej
Zdrowie
Bieganie - prawdziwa pasja. Wywiad z Piotrem Modzelewskim - organizatorem Biegu Lwa.

BALMA: Biegowe szaleństwo ogarnęło ludzi bez reszty. Jako organizatora dużej imprezy biegowej, jaką jest Bieg Lwa bardzo proszę o parę słów komentarza. Jak Pan to postrzega? Czy to bardziej moda czy faktycznie potrzeba zdrowego stylu życia?

Piotr Modzelewski: Od kilku lat obserwuję rozwój amatorskiego biegania w Polsce. Jeszcze dziesięć lat temu, byłem wytykany palcami. Okrzyki w stylu: „tej, gdzie lecisz?” były normą. Teraz wygląda to zgoła inaczej. Jest pełne zrozumienie, mijane dziesiątki osób, wzajemne pozdrowienia i nieustanne rozmowy o bieganiu. Choć, muszę przyznać, że czasem te rozmowy są trochę męczące to jednak spajają i działają mobilizująco. Bardzo często dają biegaczom poczucie elitarności, przynależności do grupy i satysfakcji.

Zastanawiam się często czy bieganie to moda? Pewnie w wielu przypadkach tak. Ale na szczęście moda pozytywna. Myślę jednak, że dla większości to sposób na utrzymanie sylwetki, dobrego samopoczucia i zdrowia bo, oprócz pływania, bieganie należy do najzdrowszych form aktywności. Oczywiście mądre bieganie, ale o tym później. 


Czytaj więcej