Think Pro MAG

Jak tworzy się ZESPÓŁ

Jeśli by pokusić się o nazwanie trendu, który w największym stopniu kształtuje dziś nasze myślenie o sobie i nasze potrzeby, byłby to z dużą dozą pewności indywidualizm. Chcemy się wyróżniać, być dostrzegani i doceniani. Zapewne właśnie dlatego praca zespołowa stanowi prawdziwe wyzwanie.

Kiedy trzeba wspólnie rozwiązać jakiś problem, najczęściej nie da się uniknąć konfliktów. Nierzadko jeśli zadanie kończy się sukcesem, zaszczyty dzielone są po równo i osoby szczególnie angażujące się w projekt mają silne poczucie niesprawiedliwości. Czy więc wobec tego należałoby porzucić pracę zespołową i skupić się na umiejętnościach jednostki?
Oczywiście nie. Rezultaty osiągane przez dobrze współpracujące zespoły są w wielu obszarach nieporównywalne z efektami pracy pojedynczych specjalistów, a wielu innych praca zespołowa jest po prostu koniecznością. Co więc zrobić, by była efektywna?

Wielu ekspertów uważa, że fiasko wspólnych działań wynika nie tyle z braku umiejętności współpracy, co z nieodpowiednich do niej warunków… Sprawdźmy więc, co się za tym kryje.

Na początku wyobraźmy sobie warunki idealne do pracy zespołowej. Posiłkując się materiałami wielu firm coachingowych i opracowaniami z zakresu psychologii biznesu, można wyodrębnić kilka najistotniejszych elementów wspomagających współpracę i motywujących do efektywnego działania.

A są to:


Wspólny cel
Jasno określony, szczegółowo przedyskutowany, logiczny i mierzalny, odpowiadający możliwościom grupy.


Zaufanie
Wzajemne zaufanie lidera i grupy oraz wewnętrzne zaufanie w samej grupie. Niektórzy twierdzą, że czasami może okazać się to niemożliwe. Tak jest w większości przypadków w grupach, które nie potrafią szczerze wymieniać poglądów i podchodzić do zadania z pewną dozą dystansu.


Elastyczność
Jeśli grupa ma możliwość szybkiego reagowania, spotykania się i omawiania bieżących spraw, zyskuje nie tylko na czasie, ale również na kreatywności. Jedna myśl rodzi kolejną. W zespole objawia się synergiczna siła, pozwalająca osiągać efekty, o jakich pojedyncza osoba mogłaby tyko marzyć.


Atmosfera kreatywności i budowa relacji
Powszechnie wiadomo, że najlepsze pomysły pojawiają w najdziwniejszych momentach. Pod prysznicem, w korku, w kawiarni… Prowadzi to do prostego wniosku – czasami nie trzeba się zmuszać do myślenia. Wystarczy zadbać o odrobinę relaksu i rozluźnienia. Zrobić sobie kawę, usiąść wygodnie w fotelu. Być może podczas swobodnej rozmowy narodzi się pomysł, który już niedługo całkowicie zrewolucjonizuje strategię firmy. Nic tak nie buduje zespołu, jak pozytywna atmosfera i wspólne spędzanie czasu w nieformalnej przestrzeni.

Jak więc takie idealne warunki stworzyć?
Przede wszystkim zadziałać musi dobra strategia zarządzania potencjałem ludzkim.
Pracowników zatrudniamy ze względu na umiejętności wyróżniające ich z grona innych kandydatów. Są indywidualnościami. Musimy więc zadbać o to, by wykonując zlecone zadania indywidualne, cały czas czuli się jednak częścią grupy. Możliwość wpływania na kształt projektu, konstruktywnej dyskusji na jego temat, a w końcu świadomość udziału w sukcesie zespołu – to bezcenne doświadczenia, które często budują nie tylko karierę, ale też poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Żeby potencjał zespołu miał szansę się rozwinąć, grupa musi mieć zapewniony komfort pracy. Grupa jako całość i wszyscy jej członkowie indywidualnie. I mówimy tu już nie o braku presji czy nierealnych wymagań, ale o bardzo namacalnym czynniku, jakim jest środowisko pracy. A pojęcie to dawno już wyszło poza ramy ściśle rozumianego BHP.


Jak więc budować komfortowe środowisko pracy – tak elastyczne, by brało pod uwagę zarówno komfort pracy pojedynczego pracownika, jak i efektywność pracy grupy? Przede wszystkim stwórzmy przyjazną przestrzeń biurową.
Bądźmy elastyczni. Zastosujmy w naszym biurze rozwiązania dające możliwość wprowadzania szybkich zmian. Meble z kolekcji Balma PLUS pozwalają w dowolny sposób projektować przestrzeń. Mobilne tapicerowane parawany sprawiają, że wszystko jest zawsze pod ręką, a ścianki ETUM zapewniają komfort akustyczny, gdy tylko potrzebna jest chwila skupienia.