Blog

Zielono mi, czyli zieleń w biurze

Natura jest ważną inspiracją we współczesnym designie. Dlaczego? Większość z nas żyje w miastach i coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, tymczasem nauka potwierdza słowa ojca medycyny Hipokratesa , że "przyroda jest lekarstwem w każdej chorobie", a kontakt z nią jest warunkiem naszego fizycznego i psychicznego zdrowia. Zieleń we wnętrzach traktujemy często tylko jak ozdobę, tymczasem może ona znacznie więcej. Rośliny są dziś bardzo ważnym elementem aranżacji przestrzeni do pracy, nauki i leczenia. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi i... szczęśliwsi.

Jak działają na nas rośliny?

Działanie roślin na człowieka badała m.in. amerykańska agencja kosmiczna NASA (Clean Air Study). Testy dowiodły, że wystarczy kilka roślin (np. 3 małe, lub 2 większe na jedną osobę), by znaczenie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Zdaniem innych badaczy rośliny zwiększają efektywność w pracy, a nawet kreatywność pracowników. Dzięki nim rośnie zdolność koncentracji i możliwości naszej pamięci nawet do 20% (wg badań University of Michigan).

Rośliny działają na kilka sposobów:

  • Poprawiają jakość powietrza: redukują poziom CO2, podwyższają zawartość tlenu i zmniejszają ilość szkodliwych związków chemicznych i organicznych w powietrzu.
  • Efekt: mniejsza ilość bólów głowy i kłopotów z oddychaniem, szczególnie u osób ze skłonnością do alergii.
  • Utrzymują odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Efekt: zmniejszenie częstotliwości występowania suchej skóry, przeziębień, bólu gardła i suchego kaszlu, a także zmniejszenie przeżywalności wirusa grypy.
  • Obniżają poziom hałasu, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia
  • Redukują poziom stresu i zmęczenia. Efekt: dobroczynne działanie na nasz układ nerwowy.
  • Przynoszą odpoczynek oczom, bo patrzenie na rośliny koi wzrok i daje nam po prostu przyjemność, dlatego zaleca się stawianie roślin blisko monitorów.


Pejzaż  biura

Niektóre biura naśladują swoją aranżacją naturalną przestrzeń, pojawiają się łagodne, organiczne kształty mebli czy ścian, naturalne materiały (drewno), czasem także prawdziwe drzewa, czy połacie naturalnej lub sztucznej  trawy. Zdaniem neuropsychologów kształty organiczne i kolory natury mają pozytywne działanie na nasz mózg. Mimo postępu technologicznego wciąż jesteśmy mocno związani ze światem przyrody.

Rośliny doniczkowe i kwietniki

Triumfalny powrót roślin do wnętrz przyniósł także nowe pomysły jak eksponować je w domach i biurach. Rośliny możemy umieścić w tradycyjnych doniczkach lub wielkich, przeskalowanych donicach. Ciekawym rozwiązaniem są rośliny w wiszących pojemnikach, czy filcowych kieszeniach, które możemy powiesić np. na ścianie. Powróciły także trochę zapomniane kwietniki, pojawiły się meble hybrydy - łączące funkcje kwietnika i mebla. Nawet najprostsze rozwiązanie będzie lepsze niż brak roślin we wnętrzu.

Zielone ściany

W ostatnich latach szczególną popularnością w biurach cieszą się „zielone ściany” z roślin czy mchu. Jest to rozwiązanie dość wysokobudżetowe, ale przynosi wiele wymiernych korzyści. Zielone ściany posiadają zwykle system nawadniający i odżywiający rośliny, są to uprawy w glebie lub systemy hydroponiczne. Nie tylko pięknie wyglądają, wprowadzając naturę do wnętrza, ale naturalnie chłodzą budynek w lecie i utrzymują zdrowy poziom nawilżenia powietrza.

Patia, tarasy, rośliny wokół budynku

Projektanci myślą także o przestrzeni wokół budynku. Tworzone są zielone patia, tarasy, czy mini parki, gdzie pracownicy mogą spędzić przerwę lub wybrać się na spacer lub tak popularny ostatnio „walking meetings”. Te zielone enklawy pełnią podobną funkcję jak „ogrody terapeutyczne” (hortiterapia) tworzone wokół placówek medycznych. Badania dowodzą, że mają one doskonały wpływ na ludzi, obniżają ciśnienie, uspokajają, zmniejszają dolegliwości bólowe i pomagają nam odzyskać siły. Pojawiają się nawet pomysły na uprawy roślin jadalnych prowadzone przez pracowników np. na dachach budynków biurowych. Wszystko po to, by efektywniej żyć i pracować.


Rośliny polecane do wnętrz biurowych:

Bluszcz pospolity – Hedera helix
Dracena wonna – Dracaena fragrans

Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata

Chamedora wytworna – Chamaedorea elegans

Filodendron wytworny – Philodendron elegans

Skrzydłokwiat – Spathiphyllum floribundum

Aloes zwyczajny – Aloe vera

Nefrolepis wyniosły – Nephrolepis exaltat

Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosum

Paproć -Nefrolepis


Warto wiedzieć więcej:


Raport UK-GBC 2014:

http://www.ukgbc.org/resources/publication/health-wellbeing-and-productivity-offices-next-chapter-green-building


Tedx o znaczeniu roślin w biurach:

https://www.ted.com/talks/kamal_meattle_on_how_to_grow_your_own_fresh_air?language=pl


Podobne wpisy