Think Pro MAG

Biuro wabi-sabi

Po duńskim 'hygge' i szwedzkim 'lagom' przyszedł czas na japońskie 'wabi-sabi'. Trendsetterzy jednogłośnie spekulują, że wabi-sabi podbije rok 2018. Japońską estetykę wabi-sabi określa się jako piękno, które jest "niedoskonałe, nietrwałe i niekompletne".


Według Leonarda Korena, wabi-sabi można określić jako "najbardziej rzucającą się w oczy i charakterystyczną cechę tradycyjnego japońskiego piękna i zajmuje on w przybliżeniu taką samą pozycję w japońskim panteonie wartości estetycznych, jak i greckie ideały piękna i doskonałości na Zachodzie"¹. [¹Koren, Leonard (1994). Wabi-Sabi for Artists, Designers, Poets and Philosophers. Stone Bridge Press.]Przykładowe realizacje i stylizacje, w których możemy odnaleźć cechy estetyki wabi-sabi

Słowa 'wabi' i 'sabi' nie posiadają swoich jednoznacznych tłumaczeń.
'Wabi' początkowo odnosił się do samotności życia w naturze, odległej od społeczeństwa. Teraz 'wabi' kojarzy się z rustykalną prostotą, świeżością lub ciszą. 'Sabi' jest pięknem lub pogodą ducha, która pojawia się wraz z wiekiem, kiedy życie obiektu i jego nietrwałość są widoczne w jego patynowaniu i zużyciu lub w jakichkolwiek widocznych naprawach.


Wabi-sabi zdaje się być idealną odpowiedzią na współczesne czasy, w których coraz częściej doceniamy to co proste, naturalne. Zmęczyły nas eleganckie wnętrza, w których nieustannie dążymy do perfekcji. Ta filozofia hołduje niczym niezmąconej harmonii, autentyczności oraz pięknu natury. W wabi-stabi stawiamy na użytkowość, długowieczność i naturalność przedmiotów.


Biuro wabi-sabi – o czym musisz pamiętać:


1. Rośliny

 Wabi-sabi zakłada bliski kontakt z naturą. Obecność roślin w biurze pozwala cieszyć się kojącą zielenią oraz przypomina o bliskiej relacji jaka łączy człowieka z przyrodą (dowiedz się więcej o pozytywnym wpływie obecności roślin w biurze: artykuł "Zielono mi czyli zieleń w biurze" oraz artykuł autorstwa duetu Kwiaty&Miut - "Zielone biuro - to działa!"


Biuro w Berlinie, projekt: PB/STUDIO, realizacja: RUBIO Gdańsk, zdjęcie: Jakub Pszczółkowski 


2. Kolory natury

Ciepłe, niejako „wytarte” kolory ziemi to charakterystyczna cecha wnętrz wabi-sabi. Miejsce pracy urządzone w neutralnych kolorach zaczerpniętych z natury doskonale działa na zmysły. Kolory wabi-sabi sprzyjają koncentracji.Źródło: Pinterest


3. Naturalne materiały

Drewno, kamień, wełna – naturalne materiały to must have w biurze wabi-sabi. 
 


Stół SIMPLIC na drewnianych nogach (lite drewno dębowe), zdjęcie: Błażej Pszczółkowski