Blog

Spotkamy się w Warszawie Centralnej czy Zachodniej? Case study - Balma dla PKP

Zaprojektowanie i kompleksowe wyposażenie biur spółki PKP SA to jeden z największych projektów tego typu prowadzony przez Salon Balma Warszawa. Inspiracją dla koncepcji wnętrz były charakterystyczne dla PKP elementy typograficzne oraz architektura dworców PKP z największych miast Polski. Skala i czas realizacji projektu była niespotykana. Balma zobowiązała się, że w ciągu 7 tygodni przekaże Klientowi w pełni wyposażone 4 kondygnacje budynku West Station wraz z ponad 700 stanowiskami pracy.


Inwestor w swoich oczekiwaniach  położył duży nacisk na oryginalność rozwiązań. Podczas prac projektowych dążeniem Balmy było zachowanie spójności kolorystycznej w ramach proponowanych materiałów wykończeniowych, elementów tapicerowanych czy dekoracji.

Główną inspiracją do stworzenia projektu był motyw trójkąta, który jest bazą identyfikacji wizualnej  PKP SA. Motyw trójkąta występuje na okleinach ściennych, w open space'ach oraz w salach konferencyjnych, jako miękkie panele ścienne.


Ogromne znaczenie w powstałym projekcie odegrała kolorystyka. Została ona zaczerpnięta z palety barw PKP. Zastosowana zarówno do stworzenia identyfikacji wizualnej biura oraz w projektowanej przestrzeni. W opracowaniu graficznym czytelnie oddziela i ilustruje poszczególne działy znajdujące się na piętrach. Każdy segment posiada przypisany do siebie kolor. Natomiast w przestrzeni biurowej występuje w wykończeniach tapicerek, okleinach ściennych oraz panelach 3D.
Ważną rolę odgrywają drogowskazy znajdujące się na ścianach komunikacyjnych w open space'ach, pod postacią trójwymiarowych tablic. Inspirując się identyfikacją dworców PKP, na każdym piętrze zaprojektowane zostały znaki ułatwiające poruszanie się po biurze. Dodatkowo zostały zastosowane piktogramy, które znajdują się zarówno na znakach jak i na mapach pięter.  Istotną rolę odgrywają znajdujące się na każdym piętrze sale konferencyjne oraz kuchnie. Poszczególne piętra posiadają odmienną kolorystykę jak i tematykę. Każda salka konferencyjna ma przypisany do siebie dworzec zilustrowany na jednej ze ścian.. Przejrzysty podział ułatwia poruszanie się po biurze oraz urozmaica monotonię open space'ów.


                     
Realizacja wnętrz biurowych dla PKP SA to nowoczesny, przemyślany i kompleksowy projekt, który łączy potrzeby Inwestora z estetyką i funkcjonalnością.


Projekt: arch. Aleksandra Mętlewicz

Opracowanie graficzne: Maciej Jasina

Realizacja: Salon Balma Warszawa

Fotografie: Hubert Padalak / Videotools

Inwestor: PKP SA

Miejsce: Warszawa

Podobne wpisy