Blog

Aranżacja biura w domu - jak stworzyć funkcjonalny home office?

Obecnie, kiedy praca z domu stała się niemal tak naturalna, jak z biura i kiedy nikogo nie dziwi już możliwość pozostawania w trybie zdalnym bez przychodzenia do firmy, obserwujemy plagę problemów z postawą i kręgosłupami pracowników. Główną przyczyną jest przede wszystkim czas spędzany na pracy zdalnej w nieodpowiednich miejscach i niewłaściwych pozycjach. Warto więc pomyśleć o stworzeniu we własnym domu funkcjonalnego home office. Tylko jak to zrobić?

Pandemia pokazała, że pracownicy dzielą się na dwa rodzaje – tych, którzy uwielbiają działać wyłącznie z domu oraz tych, którzy za wszelką cenę będą chcieli mieć możliwość pracy z biura. Ci, którzy zaliczają się do pierwszej z grup, z pewnością przyznają, że praca w warunkach domowych bez odpowiedniego przygotowania miejsca może negatywnie odbić się na ich stanie zdrowia. Ciągłe przesiadywanie na kanapie czy fotelu z laptopem na kolanach często skutkuje bólem pleców i żołądka. Antidotum na związane z tym kłopoty okazuje się stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do pracy w swoim domu. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aranżując takie miejsce.

Wysokość biurka

Po pierwsze, pracując z domu, warto przyjrzeć się wysokości blatu, na którym umieściliśmy komputer i klawiaturę. Ponieważ specyficzny sposób ułożenia łokci i nadgarstków wiąże się z ryzykiem nadwyrężeń i zmian w okolicach przyczepu ścięgien mięśni prostowników. Wykonując pracę biurową warto pamiętać o regularnych przerwach i rozciąganiu nadgarstków. Chcąc jednak zadbać o swoje zdrowie, dobrze będzie też zwrócić uwagę na to, czy nasze łokcie są podparte, a nadgarstki mogą swobodnie spoczywać na blacie biurka. Przyjętą normą jest biurko o wysokości 72-75 cm dla osób ze wzrostem do 170 cm. Osoby wyższe powinny siedzieć przy wyższym blacie – o wysokości 80-85 cm. Wygodnym rozwiązaniem może być tu zakup biurka z regulacją wysokości. Wtedy możemy indywidualnie dobrać je do swojego wzrostu, a jeśli korzystać będzie z niego kilku domowników, to będzie to szczególnie ważne.

Wygodne krzesło

Oprócz odpowiednich parametrów biurka, warto zadbać również o krzesło, na którym będziemy siedzieć podczas pracy. Najlepiej będzie, jeśli jego siedzisko i oparcie będzie odpowiednio wyprofilowane. Zwróć uwagę na podłokietniki – powinny mieć możliwość regulowania wysokości i przez cały czas wspierać ręce. Oprócz tego bardzo ważnym elementem jest oparcie – najlepiej, jeśli będzie wypukłe w miejscu odcinka lędźwiowego, a dodatkowo jego wysokość dopasujemy do swojego wzrostu. Jeśli fotel będzie jeździł na kółkach, zwróć uwagę, czy podłoże nie jest zbyt śliskie – odjeżdżając niekontrolowanie sprzed biurka, możemy tylko utrudnić sobie pracę.

Home office – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Praca ma być nie tylko obowiązkiem, ale także i przyjemnością – zrób więc wszystko, by uczynić strefę domowego biura jak najbardziej przytulną. To miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu w ciągu dnia. Otocz ją roślinami, zapewnij odpowiedni dostęp światła i zadbaj o jak najmniejszą ilość rozpraszaczy wokół. Zwróć też uwagę na bardzo prozaiczną rzecz, jaką jest gniazdko do prądu w zasięgu kabla ładowarki – jeśli będzie za daleko, po kilku godzinach pracy będziesz zmuszony odejść od biurka i zająć miejsce, które pozwoli na jednoczesną pracę i ładowanie komputera.

Funkcjonalna przestrzeń biurowa w Twoim domu nie musi być trudna do zorganizowania. A zadbać o nią zdecydowanie warto – nasze kręgosłupy kiedyś nam za to podziękują!

Podobne wpisy