Blog

Krzesła biurowe – 4 zasady, którymi powinno się kierować przy ich wyborze

Wielogodzinna praca biurowa jest często wyzwaniem dla naszego organizmu. Ma ona wpływ na nasze ogólne samopoczucie oraz na postawę naszego ciała. Szczególnie może cierpieć na tym kręgosłup, który w nienaturalnej pozycji jest narażony na duże obciążenie. Na szczęście praca przy biurku nie jest bezwzględną receptą na choroby z plecami. Rozwiązaniem jest dobór odpowiednich mebli, w tym krzeseł biurowych. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Krzesło biurowe dedykowane pracownikowi

Wbrew pozorom krzesło nie jest uniwersalnym meblem, z którego może korzystać kilka osób na zmianę. Pierwsza zasada mówi o tym, że krzesło musi być dobrane indywidualnie, z uwzględnieniem wzrostu i wagi. Tylko w ten sposób osoba siedząca będzie miała prawidłową postawę, czyli podczas siedzenia powstanie kąt prosty między nogami a podłogą.

Budowa krzesła biurowego

Zdarza się, że wybierając krzesła do biura pracodawcy kierują się głównie jednym kryterium - zwracają uwagę na krzesła obrotowe z dużym oparciem, całkowicie zapominając o zasadzie nr 1. To jednak zbyt mało, żeby zapewnić pracownikom odpowiedni komfort podczas pracy. Pod uwagę trzeba wziąć również inne elementy, które razem tworzą mebel idealny. Drugą zasadą jest więc odpowiednia budowa krzesła.

Po pierwsze  trzeba wziąć pod uwagę siedzisko, które nie może być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie - w tym przypadku trzeba znaleźć złoty środek, aby uda leżały swobodnie i z nóg mógł powstać wspomniany kąt prosty. Głębokość siedziska powinna być kompatybilna z gabarytami użytkownika, żeby podczas siedzenia nie odczuwał nacisku lub zbędnego luzu.

Nie mniej ważne jest oparcie. Źle dobrane krzesła biurowe mogą wyrządzić plecom więcej szkody, niż pozornie może się wydawać. Konieczne jest odpowiednie wyprofilowanie oparcia, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka lędźwiowego - ta część pleców musi być odciążona, aby uniknąć zwyrodnień i dolegliwości bólowych w przyszłości. Dobre krzesła biurowe posiadają na wysokości lędźwi specjalną wypukłość, która działa na zasadzie podparcia. 

W odciążeniu stawów ważne są także podłokietniki, które muszą umożliwiać swobodną pracę rąk. Podłokietniki są bardzo pomocne, gdy chcemy zmienić pozycję lub po prostu chwilę odpocząć.

Regulacja, która ułatwia pracę

Kolejną zasadą jest zwrócenie uwagi na możliwość regulacji krzesła. Zdarza się bowiem, że krzesło nie jest idealnie kompatybilne z biurkiem, przez co trzeba samodzielnie dopasować jego wysokość.

Ale co ważne, regulacja nie tyczy się jedynie wysokości. W krześle biurowym powinno dać się wyregulować również głębokość siedziska czy kąt nachylenia oparcia. Krótko mówiąc, jeśli krzesło zostało zakupione bez wcześniejszej konsultacji z pracownikiem, powinien on być w stanie samodzielnie dopasować mebel do swoich potrzeb i preferencji.

Design połączony z wygodą

Na koniec kwestia materiału, która nie przez każdego jest brana pod uwagę. W końcu co ma design do wygody? Dużo! Chodzi o materiał wykorzystany do obicia krzesła biurowego. Przykładowo, bardzo częstym wyborem jest skóra, która co prawda jest bardzo elegancka i ponadczasowa, ale nie do końca komfortowa w użytkowaniu - latem, przy wysokich temperaturach, skóra może nieprzyjemnie kleić się do ciała, a także powodować niekomfortowe uczucie ślizgania się.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są klasyczne tkaniny materiałowe. Są one łatwe w czyszczeniu, a przy okazji odporne na zadrapania. Bardzo polecane są także fotele z siatką, która jest umieszczana w oparciu. Takie krzesła są przewiewne, co jest niesamowitą zaletą!

Podobne wpisy