Blog

5 kroków do zdrowego trybu życia w biurze

Zdrowy styl życia związany z ruchem to aktualny trend, z którym spotykamy się na co dzień, nie tylko widząc biegaczy, rowerzystów, tłumy na siłowniach ale również zaglądając do projektów związanych z aranżacją nowoczesnych miejsc pracy. Ale oprócz tego, że powstają nowoczesne biurka z elektryczną regulacją wysokości (tutaj artykuł o tym czy praca w ruchu się opłaca) a wnętrza biurowców są tak projektowane by była w nich strefa ciszy, by narzucały konieczność spaceru; pracownik powinien jeszcze potrafić świadomie z tych dobrodziejstw korzystać.

Nikomu chyba nie trzeba uświadamiać jak bardzo negatywnie wpływa na nas siedzący tryb życia. Nawet jeśli z różnych względów nie możemy na co dzień aktywnie spędzać czasu, warto pamiętać, że nawet w miejscu pracy ruch jest możliwy i zdecydowanie wskazany.I choć sama świadomość tego, że prowadząc siedzący tryb życia szkodzimy swojemu ciału i organizmowi nie wystarczy, to świadomość tego jakie napięcia towarzyszą nam na co dzień i jak łatwo możemy się ich pozbyć, może wnieść już bardzo wiele w nasze samopoczucie. Być może trudno będzie Ci zmienić styl pracy, ale zawsze możesz poprawić sobie jej jakość zwracając uwagę na własne samopoczucie w czasie gdy pracujesz.5 kroków do zdrowego trybu życia w biurze wg Julii Durkiewicz*


1. Jeśli masz biuro na piętrze nie korzystaj z windy, wejdź po schodach, dostosowując tempo do własnych możliwości by uniknąć tzw. zadyszki.


2. Zadbaj o to by w Twoim miejscu pracy było zawsze przewietrzone, jeśli nie masz takiej możliwości, wyjdź od czasu do czasu na zewnątrz wziąć kilka świadomych oddechów. Być może poczujesz, że świeże powietrze i kilka uważnych kroków dodadzą Ci więcej energii niż kolejny kubek kawy wypity przy biurku.


3. Spróbuj kilka razy w ciągu dnia skierować swoją uwagę na odczucia płynące z ciała, tak aby świadomie rozluźnić te części ciała, które są napięte; zapytaj siebie w jakiej pozycji spędzasz najwięcej czasu, poczuj jaką postawę ciała wtedy przyjmujesz .


4. Sprawdź czy dostosowujesz wysokość siedziska do wysokości biurka. Spróbuj od czasu do czasu usiąść bez podpierania rąk, wydłużyć kręgosłup i odchylić barki otwierając bardziej klatkę piersiową. Przyniesie to nie tylko ulgę Twoim plecom ale da też więcej przestrzeni dla oddechu.


5. Potraktuj oddech jako narzędzie pomocne w koncentracji i wyciszeniu. I w dodatku narzędzie, które masz zawsze przy sobie, być może nikt nie nauczył Cię z niego korzystać? Zacznij zauważać wzorce swojego oddychania, w czasie kiedy jadąc do pracy stoisz w korku i nie zdążasz na czas, przed ważnym spotkaniem, wystąpieniem. Poczuj jak oddech zmienia się w zależności od tego w jakim jesteś nastroju i spróbuj poprzez świadome wydłużenie i pogłębienie oddechu wyciszyć się wewnętrznie.


Z początku wszystko to będzie wymagało od Ciebie więcej uwagi skierowanej na siebie, ale z czasem poczujesz jak łatwo i bez wysiłku wprowadzić w swoje codzienne życie dobre nawyki poprawiające jego jakość. Twoje ciało i Twój organizm podziękują Ci za ten wysiłek.


POBIERZ GRAFIKĘ  I WYDRUKUJ  ZESTAW PROSTYCH ĆWICZEŃ, KTÓRE MOŻESZ WYKONAĆ SAMODZIELNIE W BIURZE

*Julia Durkiewicz - propagatorka zdrowego stylu życia, instruktorka jogi, założycielka poznańskiego Domu Kultury Jogi


Podobne wpisy